رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ اعتراض شریفیان به ذکر نادرست منبع ملودی بومی مرثیه توسط رضا صادقی

اعتراض شریفیان به ذکر نادرست منبع ملودی بومی «سلام آقا»

 

در پی انتشار آلبوم سلام آقا و جای گرفتن یکی از نوحه‌های قدیمی بوشهر در این اثر منصوب به رضا صادقی، محسن شریفیان پژوهشگر موسیقی بوشهر نسبت به این اقدام اعتراض کرد.

شریفیان در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس گفت: این نوحه که در قطعه دوم آلبوم سلام آقا به آهنگسازی و خوانندگی رضا صادقی و با عنوان مرثیه به چشم می‌خورد، یکی از قدیمی‌ترین نوحه‌های بوشهر است که با شعری از سیدمحمد محزون با عنوان «زینب از سوز جگر» توسط نوحه سرایان قدیم بوشهر اجرا شده است.
وی ادامه داد: این نوحه جزء ملودی بومی این منطقه و منصوب به ناخداعباس دریانورد است که تا به حال بارها و بارها اجرا شده اما متأسفانه در این آلبوم که به تازگی توسط دنیای هنرهای تصویری منتشر گردیده نه تنها اسمی از نوحه بوشهر و نه شاعر و اجرا کننده آن آورده شده بلکه آن را ساخته رضا صادقی عنوان کرده است.
این نوازنده سازهای بومی بوشهر بیان داشت: این نوحه ها جایگاه مقدسی در فرهنگ ما دارند و جزء نوحه‌های واحد محسوب می‌شوند بر این اساس اعتراض من به نمایندگی از اهالی این نوع موسیقی است. در واقع اعتراض ما برای خواندن نوحه‌های بوشهر توسط دیگر خوانندگان و از جمله رضا صادقی نیست بلکه اعتراض ما به عدم عنوان کردن اینکه اثر متعلق به چه کسی است .
شریفیان در خاتمه خاطرنشان کرد: من از کسانی که مسئولیت این کار را به عهده دارند خواستار رسیدگی به این اتفاق نادرست هستم.

توضیح مدیر وبلاگ : در نقد این آلبوم و در قسمت مربوط به این قطعه به بوشهری بودن این قطعه اشاره شده بود و به صورت تلویحی ذکر شد که این کار مربوط به صادقی نباشد .البته رضا صادقی در اجرای این گونه کارها سابقه دیرینی دارد و حتی از ذکر کردن اسامی همکاران خود نیز اکراه دارد و می خواهد تمام کارها را به نام خود تمام کند که این مورد شایسته هیچ هنرمند واقعی نیست .

 

احسان خواجه امیری طی هفته اخیر دو کنسرت در کانادا اجرا کرد . این خواننده پاپ به همراه 10 نوازنده این دو برنامه را برگزار کردند . این گروه ابتدا روز 15 دی ماه در مترو کانوشن سنتر تورنتو و برای جمعیتی نزدیک به 3000 نفر کنسرتی را اجرا نمودند . خواجه امیری در این برنامه 19 قطعه را اجرا کرد . اما دومین برنامه این گروه 20 دی در ونگوور انجام شد و 1500 نفر تماشاگر این اجرا بودند . در طی دو ساعت ترانه های مختلفی توسط این خواننده اجرا شد که دو کار میوه ممنوعه و پول کثیف با استقبال بیشتری همراه شدند . پایان بخش کنسرت اجرای ترانه سلام آخر بود . این دو کنسرت توسط شاهرخ بحر العلومی مدیر پرشیا فیلم کانادا برگزار شد . گفته می شود خواجه امیری آلبوم جدید خود را در این سفر و در کانادا ضبط کرده است .

------------------------------------------------------------------------------

جدید ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

غریب آشنا = همایون نعمتی --- با مردم بیگانه = فرمان فتحعلیان

------------------------------------------------------------------------------

دوستان عزیز ، برای شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ مجاز 30 سال اخیر ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱٠/٢۱
comment نظرات () لینک