رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ نگاهی به آلبوم سلام آقا با صدای صادقی ، چاووشی ، علیزاده ، یغمایی

نگاهی به آلبوم سلام آقا با صدای صادقی ، چاووشی ، علیزاده و یغمایی

 

 

آلبوم سلام آقا به مناسبت ایام محرم روز 28 آذرازطریق شرکت تصویر دنیای هنر منتشر شد . در این مجموعه رضا صادقی ، محسن چاووشی ، محمد علیزاده و مهدی یغمایی به خوانندگی پرداخته اند .

این آلبوم از زمان تولید تا پخش فقط یک ماه طول کشید و در مدت 17 روز مجوز انتشار دریافت کرد . میکس و مسترینگ آن توسط ایمان ججت طی سه شبانه روز انجام شد . بر روی کاور آلبوم تصویر سه خواننده قرار گرفته و طبق معمول عکسی از چاووشی وجود ندارد .

این مجموعه دومین کاری است که طی چند ماه اخیر با صدای چند خواننده تولید می شود . اولین کار آلبوم 8 با صدای هشت خواننده بود که تا امروز منتشر نشده است و در آن مجموعه نیز رضا صادقی و محسن چاووشی حضور داشتند .

نکته جالب اینکه صادقی و چاووشی هر کدام یک قطعه را به صورت رایگان ساخته و اجرا کرده اند و به نوعی به تهیه کننده هدیه داده اند .

در ضمن یکی از تنظیمهای آلبوم توسط مهرداد احمدزاده انجام شده که در کاور نام دیگری ذکر شده است .

اما نگاهی به قطعات آلبوم سلام آقا :

 

1- خدای احساس = خواننده و ترانه : محمد علیزاده – آهنگ و تنظیم : میلاد ترابی

در همان آغاز با ضرباهنگی کوتاه خواننده کار خود را شروع می کند و کم کم موسیقی حضور بیشتری پیدا می کند . در ادامه ریتم موسیقی تند تر می شود و حتی جاهایی تکنو می شود . این کار به صورتی است که اگر با موسیقی همراه نباشد هم تاثیر خود را می گذارد . خواننده با احساس فراوان این قطعه را اجرا کرده و مضمون ترانه هم در همین راستا می باشد . صدایی شبه سینه زنی در پس زمینه به گوش می رسد . تقریبا در تمام مدت خواننده می خواند . در انتها علیزاده با لحن ملتمسانه کار خود را به پایان می رساند . قرار گرفتن این قطعه شنیدنی و با احساس که با اجرای خوب خواننده همراه می باشد در ابتدای این آلبوم موفق ارزیابی می شود . در ضمن این کار در مورد حضرت عباس می باشد .

 

2- مرثیه = خواننده ، آهنگساز و تنظیم کننده : رضا صادقی – شعر : بحر طویل قدیمی

این قطعه با صدای شبه سینه زنی که خوب و واضح نیست و همچنین صدای چند نفر که جمعیت را در حال تهییج هستند و حیدر می گویند ، آغاز می شود . این کارکه بدون موسیقی است در واقع همان مداحی های جنوبی است که چون خود صادقی هم هر ساله در ایام محرم در زادگاه خود به مداحی می پردازد پس خواسته کاری بومی را انجام بدهد . ملودی کار و نوع خواندن اشعار که به سبک جنوبی ها و به خصوص بوشهری ها می باشد توانسته نظر مخاطب را جلب نماید . چون باید اشعار پشت سر هم خوانده شود در برخی جاها خواننده نفس کم می آورد . این قطعه سنتی ترین کار این مجموعه می باشد که آن را با دیگر قطعات متفاوت کرده است و باعث تنوع بیشتر این مجموعه شده است . این قطعه در مورد حضرت زینب می باشد .

 

3 – ظهرعطش = خواننده ، آهنگساز و تنظیم کننده : محسن چاووشی – شاعر = زنده یاد آغاسی

پس از آغاز موسیقی این کار که به صورت اسلو می باشد خواننده با صدایی خسته ، محزون و در گام پایین شروع به خواندن می کند . این کارهمان شعر معروف آغاسی می باشد که بارها دکلمه آن نیز با صدای خود وی پخش شده است ( بی سرو سامان توام یا حسین ) . در لابلای موسیقی صدای عود و آکاردئون هم شنیده می شود . این قطعه در مورد امام حسین ( ع ) می باشد .

 

4 – گل پرپر = خواننده و آهنگساز : مهدی یغمایی – شاعر : سید احمد موسوی – تنظیم : میلاد ترابی

آغاز موسیقی با صدای طبل همراه است و فضای محرم را یادآوری می کند . پس از اورتوری یک دقیقه ای خواننده کار خود را شروع می کند . ملودی هم حال و هوای محرمی دارد . خواننده با احساس و به خوبی قطعه را اجرا می کند . این کار در مورد حضرت علی اصغر می باشد .

 

5 – حلالم کن = خواننده و آهنگساز : محمد علیزاده – شاعر : فرزاد حسنی – تنظیم : میلاد ترابی

پس از شروع کوتاه موسیقی بلافاصله خواننده شروع به خواندن می کند و بدون انقطاع به پیش می رود . همچنین در پس زمینه کار صدایی به شکل آواز هم در قسمتی به گوش می رسد . عبارت حلالم کن به دفعات تکرار می شود . این قطعه تنظیم ساده ای دارد . خواننده با احساس کامل این کار را اجرا کرده است .

این قطعه قرار بود به عنوان تیتراژ سریال آخرین دعوت پخش شود که البته این چنین نشد و کار دیگری با صدای محمد اصفهانی بر روی آنتن رفت . اگر بخواهیم مقایسه ای داشته باشیم باید عنوان کرد که قطعه اجرا شده توسط اصفهانی کار قوی تری بود .

 

6 – امیر کائنات = خواننده ، شاعر ، آهنگساز و تنظیم کننده : رضا صادقی

پس از اورتوری کوتاه خواننده شروع به خواندن می کند . این کار در ادامه همان کارهای آشنای صادقی است . آرامشی خاص در این کار احساس می شود و این موضوع به مخاطب منتقل می شود . مصرع ( ساقی بی دست دستم را بگیر ) از عبارتهای درخشان این ترانه است . این قطعه 5 دقیقه ای که طولانی ترین قطعه این آلبوم می باشد در مورد حضرت عباس است .

 

7 – ماه قبیله = خواننده : مهدی یغمایی – ترانه : روزبه بمانی – آهنگ و تنظیم : مهدی یراحی

در ابتدا با ساز سنتی تار شروع می شود و بعد موسیقی بیشتر می شود و در ادامه خواننده شروع به خواندن می کند . اجزای متفاوت این قطعه به خوبی ساخته شده اند و خواننده هم مسلط و خوب کار را اجرا کرده است . این قطعه در مورد حضرت عباس می باشد .

 

8 – غدیر خون = خواننده ، آهنگساز و تنظیم : محسن چاووشی – ترانه = امیر ارجینی

با صدای بادی که در صحرا می وزد قطعه شروع می شود . خواننده به آرامی و تاکید و صدایی متاثر که در برخی جاها به گریه کردن هم می انجامد خواندن خود را به پیش می برد . این قطعه از ترانه خوبی برخوردار است . فضای کلی روز عاشورا در این ترانه بازگو شده است .

 

9 – شام غریبان = خواننده ، آهنگساز و تنظیم : مهدی یغمایی – شاعر : خائف

در این قطعه که با صدای طبل شروع می شود سعی شده درآهنگ و به خصوص تنظیم به موسیقی محرم وفادار باشد . خواننده این قطعه را به خوبی اجرا کرده است . این کار ما را به یاد قطعه شهید با صدای مازیار انداخت . 

 

10 – با حسین = خواننده : مهدی یغمایی – ترانه : روزبه بمانی – آهنگ و تنظیم : مهدی یراحی

قطعه با صدای گیتار شروع می شود و بلافاصله خواننده شروع به خواندن می کند . از ملودی خوبی برخوردار است . خواننده در گام بالا اجرای مناسبی دارد . این قطعه کوتاهترین کار این مجموعه است و فقط 43/1 مدت زمان دارد .

 

در کل این مجموعه که به مناسبت ایام محرم تهیه شده کاری است که می تواند با اقشار جوانتر ارتباط برقرار نماید . با اینکه در مدت بسیار کوتاهی ، حدود دو هفته تولید بیشتر قطعات زمان برده ولی در مجموع کار قابل قبولی است .

این آلبوم معرفی خوبی برای مهدی یغمایی نیز بود . چون این خواننده با این 4 قطعه به جمع خوانندگان رسمی کشور پیوسته است . وی پیش از این خواننده گروه ژوان بود که آلبومی را نیز دو سال پیش در حالیکه در وزارت ارشاد در انتظار کسب مجوز بود از طریق شرکت منحل شده نوای رامشه به صورت غیر مجاز پخش کردند . نکته جالب اینکه آن آلبوم شماره جعلی مجوزنیز داشت . مهدی یغمایی با اجرای این قطعات نشان داد که اگر با تیمی حرفه ای کار کند می تواند به عنوان یکی از خوانندگان موفق کشور قرار گیرد . وی در این آلبوم اجراهای خوب و مسلطی داشت .

همچنین محمد علیزاده هم در این دو کار نشان داده که می تواند با صدای بااحساس و توانای خود حرفی برای گفتن داشته باشد .

 

 

 

دوستان عزیز ، جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ مجاز ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir  مراجعه نمایید .

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۱٠/۱٦
comment نظرات () لینک