رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ بغض ترانه در سومین سالروز فراق ناصریا شکست

بغض ترانه برای ناصریا شکست

 

 

یادمان گرامیداشت ناصر عبداللهی به مناسبت سومین سالروز درگذشت این خواننده چهارشنبه شب در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد .

در این مراسم که با عنوان بغض ترانه انجام شد برنامه های متعددی اجرا گردید . در ابتدا گروه سابق ناصریا قطعه ی معروف ناصریا را اجرا کردند و سپس دکلمه ی بلندی در مدح حضرت علی ( ع ) توسط صابر خراسانی یکی از شاعران کشور خوانده شد و بعد از آن ارکستر قطعه ی یا فاطمه را اجرا کرد . در این مراسم سه خواننده به اجرای برنامه پرداختند . حامی قطعه پشت این پنجره ها مربوط به عبداللهی را اجرا کرد و در ادامه دو کار دلم گرفت و لالایی را نیز اجرا نمود .

رضا صادقی ترانه به همین سادگی را برای تماشاگران اجرا کرد و بعد قطعه نازتکه مربوط به ناصر را بدون ساز خواند .

 همچنین محسن یگانه دو قطعه ماه عسل و سرتو بالابگیر را اجرا کرد .

 در این مراسم صدای خام و بدون همراهی با ساز ناصر عبداللهی مربوط به دو قطعه راز و منوببخش پخش شد و همزمان گروه ارکستر به اجرا پرداختند و برای اولین بار در ایران چنین کار تازه ای صورت گرفت . پخش دو کلیپ علی و مهر علی و زهرا با صدای ناصریا از دیگر بخش های این یادمان بود .

این برنامه 4 مجری داشت که به تناوب بر روی صحنه حاضر می شدند . جواد یحیوی – احسان علی خانی – محمود شهریاری و فرزاد حسنی مجریان مراسم بودند .

احسان علیخانی وقتی بر روی صحنه رفت از علت مرگ ناصر گفت و اینکه مسلم شده که وی به قتل رشیده است . البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که پیش از این و در مراسیم تشیع پیکر عبداللهی در تهران محمد علی چاووشی این مورد را با قاطعیت اعلام کرده بود و همچنین پارسال نیز چاووشی که یکی از تهیه کنندگان قدیمی موسیقی به شمار می رود در مصاحبه با سایت تبیان از عبداللهی به عنوان شهید اندیشه علوی یاد کرده بود .

اعضای ارکستر سابق ناصریا که در این برنامه به اجرا پرداختند عبارت بودند از : مهران سراجیان ( فلوت ) – حسن فراهانی – امید حاجیلی ( ترومپت ) – حسین شریفی ( ترومبون ) – ایمان جعفری ( ساکسیفون ) – علی شهبازی ( گیتار الکتریک – کلاسیک ) پیمان لطیفی ( درام ) – سعید برادران ( پرکاشن ) سینا کوهایی ( کیبورد ) – مجتبی شکاری ( گیتار باس ) – علی ثابت ( رهبر ارکستر )

در این مراسم خواهر ، همسر ، دختر و پسر ناصر عبداللهی حضور داشتند .

همچنین قرار بود پرویز پرستویی و امیر کریمی نیز به اجرای برنامه بپردازند که به این مراسم نرسیدند .

تعدادی از هنرمندان در این مراسم حضور داشتند که از اهالی موسیقی می توانیم به این افراد اشاره کنیم : مهدی عندلیبی – فرمان فتحعلیان – فرزاد فرزین – غلامرضا صنعت گر – روزبه نعمت اللهی – مهدی مقدم – علی لهراسبی – جبار کاکایی – مازیار عصری – بهنام صفوی – بنیامین – افشین علا – نیلوفر لاری پور – شهرام امیری – داریوش شهریاری – عباس لطیفی – ترکاشوند – پویا نیک پور – گروه سون – مهرداد نصرتی و نیما نکیسا

البته طی دو سال اخیر مراسمهایی در بندرعباس نیز برگزار شده بود و باید دید امسال هم چنین برنامه ای خواهد بود یا خیر ؟

ناصر عبداللهی خواننده معروف و البته محبوب ایران چهارشنبه 29 آذر 85 پس از سه هفته که در حالت کما بود مقارن اذان ظهر درگذشت .

طی سه سال اخیر ترانه های مختلفی توسط خوانندگان متعدد به یاد ناصریا اجرا شده است که در هفته آینده به این کارها اشاره خواهم کرد .

 

 مطلب زیر برگرفته از سایت خبر آن لاین می باشد :

ناصر و پسر گلفروش

 علی جوادی - برای او که بعداز خاموشی، درس مهربانی داد

دو سه نفری که با ناصر عبداللهی خیلی نزدیک بودند می‌دانستند او همیشه در کنسرت‌هایش چند سهمیه برای افراد خاص دارد و این راز تا زمانی که ناصر برای همیشه چشمانش را بست، سر به مهر مانده بود؛ اما حالا ایرادی ندارد این راز گفته شود.

سال 81 بود و رضا کریمی (مدیر برنامه‌های ناصر) به دلیل مشکلاتی که برخی از حاضران در کنسرت «بوی شرجی» ایجاد کرده‌ بودند باید به چند سوال جواب می‌داد. ناصر و جواد یحیوی هم برای آنکه رضا تنها نباشد رفتند و بعد از اتمام کار، با هم برمی‌گشتند که ناصر به دلیل خستگی کنسرت دیشب، صندلی را خواباند تا استراحت کند. سر یک چهارراه، پسری با چند دسته گل سراغ آنها آمد. مثل همه آنها که چراغ قرمز بهترین فرصت کاسبی آنهاست. جواد CD  ناصر را گذاشته بود و پسرک که برای فروش گل آمده بود قبل از آنکه از گل حرف بزند گفت: «اِ، این کاست ناصریاست. من خیلی دوستش دارم». رضا هم که صندلی پشت نشسته بود تا ذوق بچه را دید به او گفت: «می‌خوای اونو ببینی؟» و بعد از گرفتن چواب فوری پسر، مرد دراز کشیده روی صندلی جلو را نشان پسر داد و او را بیدار کرد. پسرک کلی ذوق کرد و ناصر هم آن CD را به پسرک داد.

فردای آن روز، رضا، ماموریت ویژه‌ای داشت برای آنکه نشانی از پسرک پیدا کند.

فردا به همان چهارراه رفت و با پسر، به خانه‌اش رفتند. جایی دورافتاده آن سوی بهشت زهرا (س). ناصر که از وضع آنها خبردار شد، پسر گلفروش و خواهرش را برای کنسرت «هوای حوا» دعوت کرد. دو صندلی در ردیف اول و درست روبروی سن. آنها با آژانسی که از سوی ناصر هماهنگ شده بود، آمدند و نیم ساعت دیر. ناصر برای آنها کنسرت را با 30 دقیقه تاخیر شروع کرد تا مهمانان ویژه‌اش در سالن باشند. پسر و دختری که با وجود همه تلاش‌شان برای خوش‌پوشی، باز هم لباسشان کلی با لباس دیگر حاضران در سالن فرق داشت؛ اما آنها به این چیزها توجه نمی‌کردند. این دو نفر مهمانان ویژه ناصر عبداللهی، خواننده معروف بودند.....

رضا همیشه می‌گوید ناصر، تا روز آخر می‌گفت آن کنسرت بهترین اجرای عمرم بود...

بعد از آن ماجرا، او مجموعه‌ای را پیدا کرد به نام مدارس شهید غیوری که بچه‌های یتیم در آن درس می‌خواندند. این مدارس را دختر آیت‌الله غیوری در شهر ری اداره می‌کرد و می‌کند. ناصر هفته‌ای یک بار گیتارش را برمی‌داشت و صبح به یکی از این مدارس سرمی‌زد تا برای بچه‌های یتیم گیتار بزند وبرایشان بخواند. بعد از آن، کنسرت‌های ناصر هم مهمانان ویژه‌ای داشت. چندین صندلی متعلق به کسانی بود که ناشناخته، به سالن می‌آمدند تا خاطره‌انگیزترین شب عمرشان را رقم بزنند. ناصر به رضا گفته بود چه باشم و چه نباشم تو باید هوای این بچه‌ها را داشته باشی....

... و شبی که رضا برای یادبود سومین سال خاموشی ناصر مراسم بغض ترانه را گرفت، رضا 500 بلیت پراکنده در تمام سالن برای آنها در نظر گرفت تا همان طور که ناصر می‌خواست ناشناخته در سالن باشند. آنها در تمام زمان مراسم چه زمانی که رضا صادقی و محسن یگانه خواندند یا حمید حامی، «برای ناصر» را اجرا کرد یا زمانی که اعضای کنسرت ناصریا نواختند تا صدای ضبطی ناصر همراه با اجرای زنده کنسرت پخش شود، مدام در حال اشک ریختن بودند. دخترانی که یکی از آنها، خواهر همان پسر گلفروش بود که حالا دیگر گلفروشی نمی‌کند. آنها هر دو مهمان برنامه بغض ترانه بودند و به یاد آن شب اجرای «هوای حوا» برای ناصر گریستند. روحش شاد.

 

تازه ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

برگزیده 2 = ترانه هایی با صدای 9 خواننده که پیش از این آلبومهای آنها توسط شرکت آوای ماندگار منتشر شده بود .

 

 

دوستان عزیز ، جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٩/٢۸
comment نظرات () لینک