رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ خبرهایی از کوروش یغمایی ، سیروان خسروی ، امیر فتحی و رضا صادقی

خبرهایی از کوروش یغمایی ، سیروان خسروی ، امیر فتحی و رضا صادقی

 

 

به تازگی یک شرکت تحقیقاتی موسیقی آمریکایی با نام stones throw آلبوم منتخب راک سالهای 1968 تا 1974 میلادی را در سطح جهان منتشر کرده است . اینکه چرا این آلبوم برای ایرانی ها حساس شده به خاطر قرار گرفتن یکی از آثار کوروش یغمایی در این مجموعه می باشد . این آلبوم با عنوانforge your own chains) ( زنجیر خودت را بساز ) شامل 15 قطعه است که آهنگ چهاردهم ترانه حجم خالی با صدای کوروش یغمایی خواننده مطرح می باشد . این قطعه در سال 54 با شعری از مهدی اخوان لنگرودی توسط یغمایی اجرا شده بود .

این خواننده قدیمی بیش از 5 سال است که آلبوم ملک جمشید را آماده کرده و حتی این کار مجوز هم دریافت کرده ولی به گفته یغمایی به دلیل ممنوع الصدا شدن وی این مجموعه تا امروز منتشر نشده است . جالب است که حجم خالی با تنظیمی جدید در این آلبوم آخر بازخوانی شده است .

 

 

آهنگ ساعت 9 از آلبومی با همین عنوان با صدای سیروان خسروی در چارت هفتگی topten رادیوی هلندی funx توانست رتبه اول جدول هفتگی را کسب کند . در چهل و هفتمین جدول برترین ها در سال 2009 که مربوط به هفته گذشته می شود این قطعه در صدر جدول قرار گرفت .

 

چند هفته ای است که کلیپی پخش می شود که در آن امیر فتحی آهنگساز و تنظیم کننده به نوازندگی پیانو می پردازد . در ابتدای این کلیپ متنی قرار داده شده است که در آن به نقل از یک آهنگساز خارجی گفته شده است که اثر معروف موتزارت را فقط 5 نفر در دنیا توانسته اند به این صورت تنظیم کنند وبا پیانو بنوازند که در این کلیپ امیر فتحی هم توانسته جزو آن چند نفر محدود قرار بگیرد و به صورت گفته شده این اثر سخت را نوازندگی کند .

امیر فتحی که ساکن دبی است با خوانندگانی چون علیرضا افتخاری ، عارف ، سعید پورسعید ، معین سیدی پور ، حمید راستی و ... در مقام آهنگساز و تنظیم کننده به همکاری پرداخته است .

 

مستند رمز شب که نگاهی به آثار و زندگی رضا صادقی دارد ، منتشر شد . در این مستند یک ساعته که در ده پرده تنظیم شده است به جنبه های گوناگونی از فعالیتهای این خواننده جنوبی پرداخته می شود . این مستند می تواند برای هواداران صادقی جالب توجه باشد گرچه از لحاظ هنری اثر چندان چشمگیری به حساب نمی آید .

نوع کارگردانی ، تصویربرداری ( که در یک مستند اصلی ترین رکن می باشد و توسط فردی خبره باید این کار انجام شود )  و تدوین و نورو موارد این چنینی می توانست حرفه ای تر باشد که این اتفاق نیفتاده و با اثری کاملا معمولی مواجه هستیم .

تیتراژ پایانی این مستند قطعه ای است با نام (خدا رو چه دیدی ) که توسط  صادقی اجرا شده است و ترانه مکرم آن را سروده و دکتر چراغعلی هم آهنگسازی و تنظیم آن را انجام داده است که در نوع خود کاری قوی و شنیدنی می باشد و می توان این قطعه را جزو بهترین کارهای این خواننده به حساب آورد .

در ضمن مستند دیگری با نام جعبه سیاه از همین تیم سازنده در مورد رضا صادقی آماده پخش است .

--------------------------------------------------------------------------

جدید ترین آلبومهای مجاز پاپ منتشر شده :

 

14 = علی لهراسبی --- فال = مهرداد شهسوارزاده

 

 

دوستان عزیز ، برای شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ مجاز 30 سال اخیر ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٩/٩
comment نظرات () لینک