رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ ممنوع شدن خوانندگان در صدا وسیما ؛ از توهم تا واقعیت

ممنوع شدن خوانندگان در صدا و سیما ؛ از توهم تا واقعیت

 

طی چند ماه اخیر اخباری از ممنوعیت اهالی موسیقی منتشر شده بود که در این وبلاگ هرگز به آنها اشاره نکردم . ولی وقتی خبر خبرگزاری ایلنا مبنی بر محرومیت تعدادی از خوانندگان پاپ منتشر شد و بازتاب فراوانی نیز طبق معمول پیدا کرد ، بر آن شدم تا خبر سازیهای چند ماهه اخیر را بررسی کرده و نتیجه گیری را بر عهده شما بگذارم .

 

خبرگزاری ایلنا که موضعی مخالف در برابر صدا و سیما دارد ساعت 11:11 روز 26 آبان در خبری که در زیر آمده است از ممنوعیت تعدادی از خوانندگان در رادیو داده است .

 

اصل خبر :

 

ایلنا:‌ پخش آهنگ‌های برخی از خوانندگان و نیز برخی ترانه‌ها به خاطر آنچه که پاره‌ای از دلایل نامبرده می‌شود در رادیو ممنوع‌ اعلام شده است .
به گزارش خبرنگار موسیقی ایلنا، در این فهرست برخی خوانندگان به طور کلی از اینکه صدایشان در رادیو پخش شود محروم شده‌اند و نیز پخش برخی از آهنگ‌ها و ترانه‌های تعدادی از خوانندگان نیز ممنوع شده است.
در این فهرست نام افرادی چون شاهین آرین، فریدون آسرایی، علیرضا افتخاری، مجید اخشابی، علیرضا افشار، محمد اصفهانی، اسماعیل‌زاده، شهرام امیری، احسان خواجه‌امیری، پاک‌نیا، محمد خواجه‌امیری، مسعود خادم، حسین زمان، کوروس سرهنگ‌زاده، ناصرعبدالهی، علیرضا عصار، فتحعلی اویسی، گلشن، علی لهراسبی، محمد نوری، کامبیز افضلی و..... به چشم می‌خورد.
این در حالی است که بنا بر اظهارنظر قربانی مدیر روابط عمومی مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما،‌ کیومرث طهماسبی مدیر این مرکز هیچ خبری راجع به موسیقی نمی‌دهند و ضمنا دوست ندارند با هیچ خبرنگاری صحبت کنند.


این خبر دومین خبر پربازدید سایت ایلنا طی دو سه روز اخیر بوده است .

جالب است که این  مورد فقط مربوط به رادیو می باشد ، چون همه می دانیم که فضای بازتری برای پخش موسیقی باکلام در رادیو حاکم است و حتی بعضا صدای خوانندگان پیش از انقلاب هم از آن پخش می شود . اگر این خبر در مورد تلویزیون بود ، می شد تا اندازه ای قبول کرد که مجوز برخی ترانه ها باطل شده ولی در مورد رادیو چنین چیزی بعید به نظر می رسد .

اما در متن این خبر که مشخص است شتابزده  و توسط فردی نا آشنا با موسیقی تنظیم شده است اشکالات زیادی دیده می شود . نام بردن از خوانندگانی چون : علیرضا افشار ( چنین خواننده ای در صدا و سیما وجود ندارد شاید منظور قاسم افشار یا مهدی افشار باشد ) – نام کوچک اسماعیل زاده نادر است که در خبر ذکر نشده – پاک نیا ( بعید است چنین خواننده ای وجود داشته باشد ) – محمد خواجه امیری ( شاید منظور حسین خواجه امیری همان ایرج باشد ) – فتحعلی اویسی ( اویسی که همه می دانیم بازیگر است گرچه چند قطعه در مقام خوانندگی هم اجرا کرده ولی چرا نام وی بین خواننده ها آورده شده است ) – گلشن ( منظور احتمالا حمید رضا گلشن می باشد )

 

به هر حال در خبری کوتاه این همه اشتباه ، عجیب به نظر می رسد . قراردادن معروف ترین خواننده های کشور که هر روز چند کار آنها به صورت مرتب از رادیو پخش می شود در کنار خوانندگانی که شاید طی یک سال ، یک کار هم از آنها پخش نشود و تنها یک قطعه در آرشیو صدا و سیما از آنها موجود است ، جالب توجه است .

 بیش از 1000 خواننده به صورت رسمی خواننده صدا و سیما هستند و حداقل یک قطعه از آنها در آرشیو قرار دارد ولی در متن خبر مشاهده می کنید که روی خواننده هایی زوم شده که بیشترین قطعات از آنها از رادیو پخش می شود . تازه فرض را بر این بگذارید که جدیدا تمامی قطعات بازشنوایی شده و دوباره مجوز پخش گرفته اند به طورمثال چه کاری از افتخاری و عبداللهی و اصفهانی تا پیش از این از رادیو پخش شده بود که از این به بعد قابلیت پخش نخواهند داشت .

به هرحال از هر آلبومی که توسط یک خواننده در بازار منتشر می شود همیشه چند قطعه مجوز پخش از صدا و سیما را می گیرند و همیشه الزاما تمامی کارها مشمول پخش از رسانه نمی شوند . پس هر طور که نگاه کنید این خبرگزاری خبری مخدوش ، ناشیانه و سراسر کذب را در اختیار مردم قرار داده اند .

اما پس ازچند ساعت و همانطور که انتظار می رفت در ساعت 19:45 همان روز این خبر از طرف صدا و سیما تکذیب شد .

متن تکذیبه صدا وسیما :

اداره کل روابط عمومی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با ارسال جوابیه ای خبر ممنوع الصدا شدن تعدادی ازخوانندگان را تکذیب کرد.
به گزارش ایلنا در این جوابیه آمده است :
آن خبرگزاری به نقل ازخبرنگار خود در روز سه شنبه 26 آبان ماه متاسفانه اقدام به انتشار مطلبی کذب و سراسر دروغ کرد که تحت عنوان ”پخش صدای برخی افراد و برخی آهنگ ها در رادیو ممنوع شد ” در خروجی آن رسانه قرار گرفت و بلافاصله در سطح وسیعی در دیگر رسانه ها منعکس شد .
خبرگزاری در حالی اقدام به انتشار این شایعه نمود که فهرست بلند بالایی را نیزاز اسامی هنرمندانی که هم اکنون آثارشان از شبکه های مختلف سازمان صدا و سیما پخش می شود ، با عنوان محروم شدگان از رسانه ملی عنوان کرد . این در حالی است که چنین خبری از اساس کذب است و قطعا فهرستی برای محرومیت خوانندگان در رادیو وجود ندارد .
گفتنی است این جوابیه در حالی از سوی روابط عمومی سازمان صدا وسیما ارسال شده که در تماس خبرنگار ایلنا با مدیران مرکز موسیقی وسرود سازمان صدا وسیما برای پیگیری جزییات خبر ، مدیران مرکز حاضر به پاسخگویی نبودند و اعلام کردند که ” ایشان در رابطه با موسیقی صحبت نمی کنند ” و دلیل این مطلب را صحبتهای اخیر رییس سازمان صدا و سیما درباره مقوله موسیقی دانستند .


در روز 27 آبان روزنامه وطن امروز با چند نفر از این خوانندگان مصاحبه کرد که همگی این موضوع را رد کردند . خوانندگانی چون علیرضا افتخاری – مجید اخشابی – احسان خواجه امیری – علی لهراسبی و فتحعلی اویسی

این خبر بازتاب فراوانی در سایتهای گوناگون خبری داشت و بعد هم تکذیبه آن منتشر شد .

اما در 24 شهریور سایت جهان خبر دیگری از ممنوعیتها را منتشر کرد که بخشی نیز مربوط به اهالی موسیقی بود ، به بخشی از این خبر توجه کنید :

 

جهان : چند نفر دیگر از هنرمندان و برنامه سازان سیما ممنوع التصویر شدند.

بنا بر نامه یکی از دستگاه های زیرمجموعه رسانه ملی به معاونت سیما از این پس برخی از چهره های هنری که اسامی برخی از آنها به دست آمده نباید در هیچ یک از برنامه ها تحت هر عنوان مانند بازیگر، کارشناس، مجری و ... حاضر شوند.

بنا بر این اعلام، کسانی چون ساسی مانکن، بهنام ابطحی، سعید ملکی، سیدامیر شجاعی و چند نفر دیگر از میان خوانندگان در این لیست حضور دارند. در لیست ارسالی اسامی افراد غیر مشهور زیادی به چشم می خورد.

برخلاف شایعات منتشره همه این ممنوعیت ها به خاطر مباحث سیاسی این افراد نبوده و وجود مشکلات متعدد مسئولان را وادار به جلوگیری از حضور این افراد در برنامه های سیما کرده است.

 

نام بردن از ساسی مانکن در این خبر از نکات عجیب آن بود . این خبر هرگز تکذیب نشد .

 

 

سایت آینده چند هفته پیش خبری عجیب را بر روی سایت خود قرار داد مبنی بر اینکه از این پس فقط 147 قطعه موسیقایی از صدا و سیما پخش خواهد شد .

 

اواخر مرداد در مجله ایران دخت موضوع ممنوع الکار شدن 54 ترانه سرا مطرح شد که بازتاب فراوانی هم داشت . اما هیچگاه نه نام تمامی این ترانه سراها ذکر شد و نه از سوی ارشاد این خبر تکذیب شد .

 

البته اینکه تعدادی از ترانه سرا در حال حاظر دچار ممنوعیت هستند صحیح است و چند بار هم برای اولین بار در همین وبلاگ این اخبار انتشار یافته است ولی ممنوعیت این تعداد با هم مقداری شک برانگیز است .  این خبر در بین خود ترانه سرا هم بازتاب جالبی داشت . فقط چند نفر از ترانه سراها در وبلاگ خود با افتخار اعلام کردند که آنها هم جزو این فهرست هستند ولی نکته بامزه این بود که بعضی از ترانه سرایانی که تا امروز فقط با چند خواننده لس آنجلسی همکاری کرده اند و هیچ فعالیت مجازی نداشته اند اعلام کردند که ما هم دراین لیست قرار داریم .

 

روز 21 مرداد سایت آینده از لیستی نام برد که شامل 100 نفر از هنرمندانی می شد که از حضور آنها در صدا و سیما جلوگیری به عمل خواهد آمد . در این فهرت نام جند تن از هنرمندان موسیقی کشور نیز آورده شده بود مانند : حسین زمان – عبداحسین مختاباد – حسام الدین سراج – محمد وافری – قاسم افشار – جلال ذوافنون – ناصر چشم آذر

 

این خبر نیز بلافاصله از سوی صدا و سیما تکذیب شد .

 

 

پس مشاهده می فرمایید که طی چند ماه اخیر خبرهای گوناگونی از ممنوع الفعالیت شدن اهالی موسیقی به خصوص خوانندگان پاپ منتشر می شود و همگی هم بلافاصله تکذیب می شوند .

 در اینکه  بعضی از هنرمندان به دلایلی در مقاطع گوناگون با محرومیت و ممنوعیت مواجه می شوند شکی نیست و لی این که بخواهیم با خبر سازیهای کذب جو موسیقی را آلوده کنیم چندان شایسته نیست . به اندازه کافی موسیقی پاپ مشکل دارد و دیگر نیازی به این خبر سازیها ندارد .

 شاید در این بین وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما هم مقصر باشند چون وقتی هنرمندی با محرومیت از طریق آنها مواجه می گردد این مورد نه سریعا به اطلاع خود وی می رسد و نه در اختیار مردم قرار می گیرد . اگر این اطلاع رسانی به طور شفاف صورت بگیرد دیگر از این همه خبرها و بلافاصله تکذیبه ها راحت خواهیم شد .

اگر این دوستان محتاج پربازدید شدن سایتها و خبرگزاری های خود هستند می توانند بر روی چیزهای دیگر سرمایه گذاری کنند .

با تمام این حرف ها منتظر لیست های دیگر می مانیم !!!

 

 

 

تازه ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

مهر = مهر ( آلبوم راک ) --- دل خوش سیری چند ؟ = محمد رضا عیوضی ---- یک = مهیار کاووسی ---- زیر بارون = سهراب پاکزاد و امیر طبری --- گریه نکن = مهدی سعادتی

 

 

دوستان گرامی ، برای شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خوانندگان موسیقی مجاز پاپ 30 سال اخیر ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۸/٢۸
comment نظرات () لینک