رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ نقدی بر آلبوم عشق من باش با صدای بهنام صفوی

نقدی بر آلبوم عشق من باش با صدای بهنام صفوی

 

 

دومین آلبوم بهنام صفوی با نام ( عشق من باش ) به تازگی منتشر شده است . از این خواننده جنوبی حدود 5 سال پیش کار دیگری وارد بازار شده بود که بگو دوستم داری نام داشت و  البته صدای وی چندان با صدای استفاده شده در این کارجدید شباهت نداشت  . البته آن آلبوم بیشتر به صورت همخوانی بود و صدای خواننده مرد با همخوان زن همراه شده بود و حتی روی جلد آلبوم هم تصویر چند نفر قرار گرفته بود که یک گروه را تداعی می کرد تا آلبوم یک خواننده صرف را ؛ ولی کارهایی شبیه آن مجموعه چون بیشتر به صورت همخوانی بود با توفیقی روبرو نشد و خود صفوی هم در چند مصاحبه اخیر خود هیچ اشاره ای به آن آلبوم نکرده است .

 در حدود سالهای 80 رسم شده بود که کارهای این چنینی منتشر می شد که نه می شد صدای خواننده مرد را تشخیص داد و نه صدای خواننده زن را و نوعی سردرگمی برای شنونده ایجاد می کرد .

اما بهنام صفوی پس از آن به عنوان آهنگساز و به خصوص تنظیم کننده حضور چشمگیرتری داشت و در این آلبومها حضور داشت : آلبوم  مناسبتی بوی سیب ، دو آلبوم افشین سپهر ، آلبوم اول و دوم حمید عسکری و آلبوم دوم حسین کشتکار و ...  که توانست نام خود را بیشتر مطرح نماید .

حال در آلبوم تازه خود با تغییراتی در اجرا ظاهر شده است و با تقلیدی صرف از رضا صادقی خود را به عنوان یک خواننده تقلیدی جا انداخته است .

از نکات جالب این آلبوم درج نام تهیه کننده زیر اسم خواننده بر روی کاور آلبوم می باشد که تا امروز کمتر چنین موردی را شاهد بوده ایم . همچنین شماره مجوز ارشاد این مجموعه جعلی و اشتباه است و بر خلاف همیشه دو شماره مجوز درج شده که هر دو سندیت ندارند ، گرچه شماره مجوز کتابخانه ملی صحیح به نظر می رسد ولی اینکه اشتباهی رخ داده و یا اصلا این آلبوم  به صورت غیر مجاز پخش شده در روزهای آینده معلوم خواهد شد .

 

نگاهی به قطعات آلبوم :

 

1 – عشق من باش : آهنگساز = بهنام صفوی - سیروان خسروی – تنظیم = سیروان – ترانه : زانیار – قطعه ای شش و هشت مدرن که به عنوان سر آلبومی قرار گرفته است . کلام و موسیقی شاد است و به خوبی ساخته شده است ولی لحنی که خواننده می خواند غمگین است که تناقضی را ایجاد کرده است . یکی از کارهای بگیر و هیت این آلبوم است که مخاطب را زود  به خود جذب می کند . تنظیم اکتیو و الکترونیک این قطعه  توانسته کار شیکی به شنونده عرضه کند .

 

2 – خسته شدم : ملودی = بهنام – تنظیم = سیروان – ترانه = ساغر شفیعی – قطعه ای ترنس که به نظر می رسد خواننده نیم نگاهی به وایسا دنیای رضا صادقی داشته است . اگر به تلفظ برخی کلمات توجه کنید به این شباهت بیشتر پی می برید مانند ( نیا ) .

 

3 – غرور : آهنگ = حمید عسکری – تنظیم = سیروان – ترانه = رضا ناظری – کاری اسلو که گیتار الکتریک حضور مناسبی در تنظیم آن دارد . یکی از کارهای تاثیر گذار این مجموعه که توانسته ملودی خوبی برای ترانه ساخته شود به خصوص از جایی که مصرع ( عشقتو تو سرم نزن ) آغاز می شود .

 

4- تمنا : آهنگ و تنظیم = بهنام – ترانه = ساغر شفیعی – مردم با این کار صفوی را شناختند چون در سال 85 کلیپ این قطعه ساخته و پخش شد . گرچه مضمون کلیپ سنخیت چندانی با ترانه کار نداشت ولی حمید شفیع زاده کارگدان کلیپ با قرار دادن پدرش جلوی دوربین خود که یکی از بازیگران سینما و تلویزیون می باشد کاری را تولید کند که حداقل به خاطر پدرش هم که شده کار آبرومندانه ای شود که چنین هم شد . در این اجرای آلبوم بعضی از کلمات ترانه برای گرفته مجوز تسبت به کار قبلی عوض شده است .کلارینت بابک یوسفی  به خوبی استفاده شده و در کل کار خوبی است ولی کیفیت صدایی مناسبی برخوردار نیست و نسبت به قطعات دیگر از این لحاظ ضعیف تر به نظر می رسد . در این کار هم تلفظ برخی کلمات شبیه رضا صادقی شده است مانند ( سر بزار بازم )

 

5 – رفیق نیمه راه : آهنگ = بهنام – تنظیم = سیروان – ترانه = شهرزاد طباطبایی – یکی دیگر از قطعات اسلوی این آلبوم که گیتار الکتریک نقش پررنگی در آن دارد .

 

6 – بی تو امشب : ملودی و آهنگ = بهنام – ترانه = زهرا کلاته – در این قطعه ملودی خوب بر روی کلام سوار نشده . از صدای خود خواننده به عنوان زیر صدای اصلی استفاده شده که در این مواقع برای پوشاندن ضعف صدایی این کار را انجام می دهند البته در همه موارد این مورد صدق نمی کند  ولی برای صداهای ضعیف بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

 

7 – تبریک : ملودی = شهاب رمضان – تنظیم = سیروان – ترانه علی بحرینی – کاری ترنس که بیشتر کلام برجسته شده است . یکی از کارهای آلبوم که در ذهن مخاطب می ماند حتی به خاطر کلمه تبریک هم که شده این کار صورت می گیرد . ترانه سرای این قطعه در بیشتر آلبومهای منتشر شده امسال حضور تک ترانه ای داشته است و این سوال مطرح می شود که چون سردبیر مجله ای است که در مورد موسیقی هم می نویسد این همکاری رخ می دهد و یا قضیه دیگری است ؟

 

8 – بی قرار : آهنگ و تنظیم = بهنام – ترانه = ساغر شفیعی – قطعه ای اسلو که پیانو و ویلن در تنظیم آن استفاده شده است .

 

9 – دل خسته : آهنگ و تنظیم = بهنام – ترانه = رضا ناظری – این قطعه اسلو با صدای تک نوازی پیانو آغاز می شود که لازم به توضیح است که از یکی از کارهای بی کلام خارجی الهام گرفته شده است البته چیزی فراتر از الهام است . پس از آن خواننده شروع به خوانده ترانه ای می کند که تاثیرگذارترین قطعه این آلبوم می باشد و پس از آن صدای خواننده مقدار کمی اوج می گیرد . در مجموع این قطعه بهترین کار این آلبوم است و در انتهای آن با صدای سه تار به پایان می رسد . در واقع این آلبوم با ترانه ای شاد و اکتیو آغاز می شود و با کاری غمگین به پایان می رسد و پس از تمام شدن این قطعه که آلبوم هم به پایان می رسد شنونده در سکوتی فرو خواهد رفت که همراه با تفکر خواهد بود .

 

با نگاهی کلی به این آلبوم می توان گفت که گرچه این مجموعه کار خاص و قوی نیست ولی جزو آلبومهایی است که می توان بارها به آن گوش کرد و خسته نشد .

 صدای خواننده از محدوده خاصی بالاتر نمی رود و از تکنیک برجسته ای نیز برخوردار نمی باشد . سعی کرده تا آنجا که می تواند شبیه رضا صادقی بخواند و این مورد در تمام ارکان آلبوم محرز است . از لحاظ ترانه با کار قوی و منسجم روبرو نیستیم و مضمون بیشتر کارها غمناک است . ملودی ها تا اندازه ای شبیه هم شده ، ولی از لحاظ تنظیم در جای خوبی قرار دارد و نکته مثبت این آلبوم به شمار می رود . گرچه سیروان خسروی این روزها روی بورس است و خواهان زیادی دارد ولی تنظیم های وی به شدت شبیه هم شده و هیچ نوآوری خاصی در کارهای وی دیده نمی شود و مشخص است که طی این چند سال با همان صداها و لوپهایی گذشته خود کار می کند و دنبال صداهای تازه تر نمی رود و این در حالی است که در دنیای موسیقی روزبه روز صداهای جدیدتری از لحاظ موسیقی وارد بازار می شود .

برای بهنام صفوی در تجربه دوم این آلبوم کار قابل قبول و یکدستی است ولی این گونه تقلید کردن ارزش کار وی را پایین آورده و به آن لطمه وارد خواهد کرد .

 

 

تازه ترین آلبومهای مجاز پاپ منتشر شده :

 

دوستم داری چند تا : فرهاد مهادیان ---- خط اول : گروه داتیس = حسین جعفری و نعیم مسچیان --- کما 2 : حمید عسکری

 

------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۸/۱٢
تگ ها: بهنام صفوی
comment نظرات () لینک