رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ ترانه هایی برای 8 / 8 / 88

ترانه هایی برای  8 / 8 / 88

 

 

امسال در اتفاقی جالب میلاد هشتمین امام شیعیان حضرت رضا ( ع ) با روز 8 / 8 / 88  تقارن پیدا کرده است و به همین دلیل توجه بیشتری را برانگیخته است .

در میان اهالی موسیقی نیز به دلیل همزمانی این دو رویداد جوشش خاصی ایجاد شده است و تعدادی از خواننده های پاپ تصمیم به اجرای قطعات تازه ای برای این روز مبارک گرفته اند . در این راستا آلبوم جدیدی با نام ( پیش تو جا مونده دلم ) با صدای علیرضا ناظم و اشکان شاملو منتشر شده است . فرید احمدی ترانه سرا ، بنیامین بهادری آهنگساز و علی منصوری تنظیم کننده این مجموعه هستند .

آلبوم 8 با صدای هشت خواننده مطرح روز دیگر مجموعه ای است که قرار است منتشر شود . در این آلبوم علی اصحابی - بابک جهانبخش - محسن چاووشی - حمید حامی - امین رستمی - علیرضا شهاب - رضا صادقی و رضا یزدانی حضور دارند .

همچنین تعدادی از خوانندگان نیز قطعاتی را برای چنین روزی آماده کرده اند . خشایار اعتمادی دو قطعه تازه را اجرا کرده است . علی اصحابی ترانه امام رضا را بر اساس شعری از هادی اصحابی و تنظیم محمد رضا چراغعلی آهنگسازی و اجرا نموده است .

مجید تکلو نیز کاری را بر اساس شعر محدثی خراسانی و موسیقی محمد رضا چراغعلی ضبط کرده است . بابک قدمایی  قطعه مسافر غریب را بر مبنای  شعری از سعید نوری و موسیقی حسین ترکاشوند خوانده است . همچنین محسن داداشی  قطعه تازه ای را برای تولد امام رضا اجرا کرده است .

آریا عظیمی نژاد در کاری تلفیقی با صدای محمد علی کریم خانی که مداح می باشد قطعه ای آوازی را ساخته است که مانند دیگر کارهای دیگر این آهنگساز در این زمینه با توفیق همراه است و نشان می دهد با فضا سازی توسط سینتی سایزر و استفاده از سازهای چون تار و یا سه تار می توان کارهای این چنینی را به صورت آوازی خلق نمود .

تیتراژ برنامه هشتمین عاشق برنامه ای ویژه این روز با صدای مهدی هدایی پخش شد .

 

اما اگر نگاهی به کارهای اجرا شده در موسیقی پاپ در مورد امام رضا ( ع ) داشته باشیم با چند اثر برجسته مواجه می شویم .

سال 79 وقتی سریال ولایت عشق پخش شد چند قطعه اجرا شده توسط محمد اصفهانی در مجموعه بسیار خود نمایی می کرد . بابک بیات با استادی هرچه تمام تر این کارها را ساخت و بعدها آلبوم آن نیز منتشر شد . ترانه معروف و ماندگار هستی تویی ( بشکن سبوی باده را – مستی تویی مستی تویی ) با کلامی از پیام پارسا بسیار گل کرد و همچنان معروف ترین و محبوب ترین کاری است که در مورد امام هشتم تولید شده است . به خصوص آغاز این قطعه و زمانی که گروه کر شروع به خواندن می کنند بسیار قوی ساخته شده است و به خوبی در ذهن مخاطب جای می گیرد . در آن مجموعه چندین کار در این رابطه ساخته شده بود که این قطعه بیشتر مورد توجه قرار گرفت .

محمد اصفهانی همچنین کار دیگری با نام ( خیال کن که غزالم ) با موسیقی آریا عظیمی نژاد را به صورت آوازی اجرا کرده است .

محمد عیوضی حدود ده سال پیش( عطر گلاب ) را در این رابطه اجرا کرد که ورژن تازه ای از همان کار را در آلبوم یه روز برفی با دکلمه ژاله علو دوباره قرار داد .

علیرضا عصار هم ترانه ای دارد به اسم ( شهر خدا ) که به همین مناسبت اجرا کرده است البته این کار در هیچ کدام از آلبومهای وی وجود ندارد و چندان هم از رسانه ملی پخش نمی شود .

یکی از ترانه هایی که توانست زود همه گیر شود کار ( میشه ضامنم بشی ) با صدای غلامرضا صنعت گر می باشد که در قسمتی از آن با لهجه بندرعباسی هم می خواند .

محسن چاووشی نیز ترانه ای در این زمینه اجرا کرده است که همان کار کلاغ سیا می باشد که از ترانه جالبی برخوردار است و گرچه در آلبوم غیررسمی وی قرار دارد ولی چند بار از تلویزیون پخش شده است .

یکی از قطعاتی  که امسال مرتب از تلویزیون هم پخش می شود کار ( غریب الغربا ) با صدای محسن داداشی است که ترانه ای از مصطفی محدثی خراسانی دارد و توسط امیر هوشنگ شاهرخی ساخته و تنظیم شده است که این کار را هم می توان در زمره کارهای موفق قرار داد .

می توان در مورد  قطعات موسیقایی که برای امام رضا (ع ) خوانده شده است به سرود رضا رضا  که در اواخر دهه ۶٠  توسط گروه سرود بچه های آباده اجرا شد نیز اشاره کرد که هنوز هم در خاطره ها مانده است . اجرای تصویری این سرود نیز در آرشیوها موجود می باشد و هنوز هم گاهی اوقات پخش می شود .

 

اما علاوه بر خواننده های فوق تعدادی دیگری از خواننده های پاپ نیز کارهایی را در مورد امام رضا ( ع ) اجرا کرده اند که در این جا فقط به نام آنها اشاره می کنم :

 

 رحمت تاتار - مهرداد کاظمی – پرویز طاهری – بیژن خاوری – مسعود خادم – حمید غلامعلی – بهراد برادران – نادر اسماعیل زاده – مجتبی شاه علی – داوود فراهانی – نادر جوادی – حمید گلشن – مهراج محمدی – حمید فولادی و رحیم پوردرخش  ...

 

 

 

جدید ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

پیش تو جا مونده دلم = علیرضا ناظم و اشکان شاملو ---- نذار که خوابت ببره = محمد سرمدی ----

 انتخابی 2 = ده قطعه با صدای ده خواننده که پیش از این آلبومهای آنها از شرکت آوای نکیسا منتشر شده است و این قطعات در آلبومهای آنها قرار داشته است .

 

--------------------------------------------------------------------------

دوستان عزیز ، جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ  مجاز سی سال اخیر ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۸/٧
comment نظرات () لینک