رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ جان مریم چشماتو وا کن

جان مریم چشماتو واکن

 

 

کتاب در خموشی های ساحل حاوی ترانه های اجرا شده توسط محمد نوری خواننده قدیمی پاپ منتشر شد . این کتاب 380 صفحه ای در برگیرنده اشعار ترانه هایی است که استاد نوری طی 50 سال اخیر اجرا کرده است .

محمد نوری جزو اولین خواننده های موسیقی پاپ ایران محسوب می شود و کارهای زیادی با مضمون حماسی – میهنی و فولکلور اجرا نموده است .

وی اولین خواننده پاپی است که پس از انقلاب آلبومی پاپ را منتشر کرده است . نوری طی سالهای 70 تا 80 هشت آلبوم روانه بازار کرد و پس از آن آلبومی روانه بازار نکرد .

7 سال پیش نیز کنسرتی در تهران برگزار نمود که فیلم آن اجرا در بازار موجود می باشد و چند ماهی است تکثیر مجدد شده است .

محمد نوری یکی از معروفترین اساتید خوانندگی است و بیشتر خوانندگان کنونی پاپ ایران زمانی شاگرد وی بوده اند . خواننده ترانه معروف جان مریم از مصاحبه گریزان است و رابطه چندانی با رسانه ها ندارد .

یکی از معروف ترین شاگردان وی که سبک خود او را ادامه می دهد محمد رضا صادقی است که در حال حاضر تعدادی از خوانندگان پاپ شاگرد او هستند . خیلی ها صادقی را شبیه ترین شاگرد نوری از لحاظ اجرا ، صدا و توانایی خوانندگی قلمداد می کنند .

محمد سریر بیشترین همکاری را در زمینه موسیقی با استاد نوری داشته است و آهنگسازانی چون فریبرز لاچینی و شهرام گل پریان از دیگر موزسین های همکارنوری در آلبومهای وی بوده اند .

این خواننده 80 ساله کماکان به کار خوانندگی و تعلیم مشغول است و آلبومی را نیز در دست انتشار دارد . اگر بخواهیم فقط یک خواننده را در بین تمام خوانند ه های ایران  درسبک پاپ به عنوان استاد نام ببریم قطعا این لقب شایسته محمد نوری خواهد بود .

 

 

 

ناصر چشم آذر خبر از همکاری خود با قاسم افشار و حمید حامی در تولید دو آلبوم برای انتشار داده است . این آهنگساز و تنظیم کننده قدیمی ، قبل از انقلاب از معتبرترین و پرکارترین های این عرصه محسوب می شد و با جمعی از بهترین خواننده های آن روزگار همکاری داشته است .

چشم آذر از سال ۵٧ تا سال ۶٣ ساکن لس آنجلس بود و پس از اتمام تحصیلات خود به ایران برگشت . نکته جالب در مورد وی این است که به عنوان اولین خواننده ایرانی ساکن لس آنجلس چند ترانه را اجرا کرده است و کلیپ اولین کار وی نیز در آرشیو ها موجود می باشد .  وی پس از مراجعت به ایران بیشتر وقت خود را صرف آهنگسازی برای فیلمهای سینمایی ، سریالها و برنامه های تلویزیونی و تله فیلمها کرده است .

در زمینه موسیقی بدون کلام نیز آلبوم موفق باران عشق را منتشر کرد که از بهترین نمونه ها در ایران می باشد و قطعات آن مرتب از رسانه ملی پخش می شوند . وی همچنین دررشته  موسیقی کودک نیز کارهایی را انجام داده است .

چشم آذر در موسیقی پاپ نیز کارهای محدودی طی این سالها انجام داده است که بیشتر در حد یک قطعه بوده است .

وی در این مدت با خوانندگان پاپی چون : محمد عیوضی ، محمد اصفهانی ، حمید خندان ، حمید حامی ، پدرام مرندیز ، قاسم افشار و کاوه رفیعیان به عنوان آهنگساز و تنظیم کننده به همکاری پرداخته است .

پس مشاهده می کنید که وی در موسیقی پاپ  پس از انقلاب در کشورهیچ آلبوم کاملی کار نکرده است و کارها در حد تک قطعه بوده است و حال خبر تولید دو آلبوم با صدای دو تن از بهترین خواننده های ایران نوید روزهای بهتری را می دهد .

 

 

برداشت آزاد!!!

 

تک گفته های زیر بدون توضیح و تفسیر برای اطلاع شما آورده شده است :

 

ناصر چشم آذر : اندی چه جایگاهی در موسیقی پاپ دارد که ده نفر می آیند و از وی تقلید می کنند .

 

سعید شنبه زاده ( نوازنده بوشهری مقیم فرانسه ) : در اجرای بعدی می خواهم برهنه بر روی صحنه حاضر شوم و بزنم و برقصم .

 

مهدی اسدی ( خواننده ) : کلیپ یالا را ماهواره ها دزدیدند .

 

حبیب صبور ( مدیر برنامه عصار ) : من و عصار و فواد حجازی طی این سه سال در حال استراحت کردن بودیم .

 

فرزاد فرزین ( خواننده ) : بعد از انتشار آلبوم جدید ، فیلمی از زندگی و کارهای موسیقایی من تولید خواهد شد .

 

 

جدید ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

جای تو خالی : مهرداد توکلی ---- عشق من باش : بهنام صفوی

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

دوستان عزیز ، جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ  مجاز سی سال اخیر ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/٢۳
comment نظرات () لینک