رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ حراج اینترنتی این بار توسط مانی رهنما

حراج اینترنتی این بار توسط مانی رهنما

 

 

سایتهای دانلود آهنگ های فارسی از جمله پربازدید ترین منابع اینترنتی محسوب می شوند . هر روز چند قطعه جدید در این سایتها قرار می گیرد که بیشتر آنها مربوط به خوانندگان داخل کشور می باشد . قبلا فقط خوانندگان غیر مجاز و آماتور به این سایتها پناه می بردند ولی مدتی است بعضی از خوانندگان مجاز و باسابقه نیز از ترس فراموش شدن دست به دامان این سایتها شده اند و حتی تعدادی قید مجوز را زده اند و شاهد کلیپهای آن چنانی آنها از شبکه های ماهواره ای هستیم .

یکی از آخرین خواننده هایی که چند کار جدید خود را بر روی اینترنت قرار داده است مانی رهنما خواننده قدیمی و معروف می باشد . گرچه این خواننده مانند بقیه که به سیم آخر زده اند و کارهای عجیبی می خوانند چنین نکرده و کارهایی که به راحتی می توانند مجوز دریافت کنند را روانه اینترنت کرده است . رهنما پارسال نیز قطعاتی چون آینه وار را در سایتها قرار داد و البته در تابستان امسال نیز این روند را پی گرفت .

وی چند کار قدیمی خود مانند آی آدمها ، تنهایم و ورژن ترنسی از قطعه پرنده را منتشر کرد و همچنین چند کار جدید مانند : فنجون ، به چه قیمتی ، نمی خوام و از من عاشق تر نیست را در اینترنت قرار داد .

اینکه خواننده معتبری مانند مانی رهنما که چند آلبوم در بازارموسیقی دارد و خواننده چند سریال و فیلم سینمایی بوده است به یکباره سر از اینترنت و سایتهای دانلود آهنگ در بیاورد در نوع خود جای تعجب دارد .

جالب است بدانید اوایل دهه 80 بابک بیات که آن روزها در کانادا حضور داشت به رهنما پیشنهاد کرد که برای ادامه کار به این کشور مهاجرت کند که این خواننده این پیشنهاد را رد کرد . آخرین آلبوم منتشر شده این خواننده کار دلواپس تو نیستم می باشد که دو قطعه در آن اجرا کرده است .

اما چند خواننده دیگر که آلبوم پاپ مجاز دربازار منتشر کرده اند و مدتها از آنها هیچ خبری نبود با ارائه آثاری در اینترنت و بعضا با ساخت کلیپ خود را به جمع غیرمجازها اضافه کرده اند .

می توانیم در این مورد به خوانندگانی چون : محمدرضا آزادپور ، ثمین وطندوست ، بهراد برادران و حمید طالب زاده اشاره کنیم .

اتفاق جالبی است ، تعدادی از غیر مجازها به سوی مجاز شدن پیش رفته اند و عده ای مسیر برعکس را انتخاب کرده اند .

 

 

 

یکی از رادیو های خارج از کشور به نام رادیو فردا که از جمهوری چک پخش می شود و رادیویی سیاسی شناخته می شود بیشتر زمان خود را به پخش موسیقی اختصاص می دهد .

این رسانه بیشتر کارهایی را که پخش می کند قطعاتی است که از اینترنت دانلود می کنند و کیفیت کارهای اصل را هم ندارند . البته خود این رادیو چند برنامه را به این مورد اختصاص داده که چرا کارهای خوانندگان ایرانی برای دانلود بر روی سایتها قرار می گیرد و این کار موجب از بین رفتن موسیقی می شود و این کار بدی است . ولی خود عوامل این رادیو کارهای دانلودی را در باکس پخش قرار می دهند ، کار مضحکی است نه ؟

 اخیرا این رادیو ترانه ای را پخش می کند که این کار پارسال در اینترنت قرار گرفت . کاری که به صورت تمرینی و غیر رسمی با کیفیت نه چندان خوب با صدای ناصر عبداللهی ، اسحاق احمدی و خواهر زن ناصر اجرا شده بود . در واقع کاری که در منزل ضبط شده بود و به نحوی سر از سایتها در آورد . حال همین قطعه تمرینی را رادیو فردا پخش می کند و این در حالی است که همین قطعه در آلبوم ماندگار به صورت رسمی اجرا شده است . البته سیاست این رسانه ی مغرض شناخته شده است و می خواهند بگویند خوانندگان مجاز با خوانندگان زن همصدا می شوند .

 اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است چرا کارهای معروف ناصر که سی دی اصل آن را که موجود است پخش نمی کنند ولی کاری غیررسمی که به این صورت اجرا می شود را مرتب پخش می کنند .آیا رادیو فردا جرات پخش کارهایی چون احمد ثانی ، مهر علی و زهرا ، ضیافت و کارهای معنوی عبداللهی را هم دارد ؟

 

 

مجید انتظامی سمفونی مقاومت را که 16 زمان صرف آن کرده بود درتهران و به مدت چند شب با ارکستری کامل اجرا کرد .  این سمفونی به خوانندگی محمد عبدالحسینی و نیما مسیحا اجرا شد .

 همچنین به تازگی سمفونی انقلاب دیگر ساخته انتظامی با صدای نیما مسیحا و سالار عقیلی منتشر شده است . این کار زمستان پارسال اجرا شده بود .

سمفونی ایثار به خوانندگی حمید حامی ، سمفونی صلح با صدای علی تفرشی و سمفونی این فصل را با من بخوان از دیگر کارهای مجید انتظامی در این زمینه می باشند . 

 

 

 

 

 

 

دوستان عزیز ، جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ  مجاز سی سال اخیر ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۱۱
comment نظرات () لینک