رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ میلاد رحیمی ؛ صدایی از نسل خوانندگان متعهد

میلاد رحیمی ؛ صدایی از نسل خوانند گان متعهد

 

 

خرداد پارسال آلبومی در اینترنت منتشر شد که با بقیه کارهای قرار داده شده بر روی نت متفاوت بود . آلبوم سکوت دریا با صدای میلاد رحیمی در حالی به ناگاه سر از اینترنت در آورد که اصلا قرار نبود بدین گونه پخش شود . پس از این جریان شرکتهای موسیقی چندان از این کار استقبال نکردند و موجب دلسردی خواننده کار شدند . آلبومی که حدود 40 میلیون تومان هزینه در پی داشت در آخر به صورت رسمی منتشر نشد .

به هر روی ، در این مدت چندان به این آلبوم نه در نشریات و نه در سایتها و وبلاگها پرداخته نشد به جز یکی دو نفر از ترانه سرایان این مجموعه که در وبلاگهای خود اشاره ای به این کار کردند . مطمئنا اگر این آلبوم را یک خواننده لس آنجلسی منتشر می کرد سایتها و وبلاگهای مختلف تحلیل  و تمجید های آنچنانی به راه می انداختند ، مانند کاری که برای یک خواننده جوان تقلیدی خارج از کشور انجام دادند که کار وی چندان هم مهم و موفق نبود . اما در مورد این آلبوم سکوت اختیار شد که جای تاسف دارد انگار استعدادهای اطراف خود را نمی بینیم و تمام نگاهمان به آن سوی مرزهاست .

پس به خاطر همین مسائل تصمیم گرفتم در این پست به این آلبوم بپردازم .

 

1-     وقتی سکوت می کنی : این کار آخرین تنظیمی است که بابک بیات انجام داده است . ملودی های بیات طوری ساخته می شدند که از تمام قدرت صدای خواننده استفاده می شد و خواننده به خصوص بتواند در اوج به خوبی بخواند . مانند بقیه ساخته های وی پر طنین و البته با استفاده از سازهای مختلف می باشد . خواننده به خوبی کار را اجرا کرده است .

 

2 – تنهام نذار : با اینکه کار آرامی است ولی نسبت به قطعات دیگر ریتمیک تر می باشد . تنظیم شبیه کارهای دهه 50 شده و البته ملودی روانی دارد که توانسته مضمون ترانه را به خوبی بیان نماید . کلام لحن ملتمسانه ای دارد و از فراق می گوید .

 

3-     جاده آخر نداره ( زندگی ) : در طولانی ترین قطعه آلبوم سازهای زهی نقش اصلی را ایفا می کنند . در فضای ارکسترال کارهر ساز مانند خواننده هنرنمایی می کنند . خواننده به خوبی از اجرای این قطعه بر آمده و قدرت صدای وی در این کار معلوم می شود . این قطعه پاپ کلاسیک به نظر من بهترین کار این آلبوم است . امیر بکان سازنده این قطعه موزسین توانا و البته کم کاری است که با تعداد کمی از خوانندگان پاپ همکاری کرده و همیشه با قدرت ظاهر شده است .

 

4-     درد مشترک : یکی از دو کار این آلبوم است که کلیپ شده و مردم بیشتر این قطعه را می شناسند . ترانه ای تاثیرگذار و اجتماعی است که ذهن مخاطب را تا مدتی درگیر و مشغول می سازد . ملودی ابتدایی و در جایی که خواننده شروع به خواندن می کند به خوبی ساخته شده است . نوع صدای خواننده بسیار با این گونه ترانه ها همخوانی دارد و منتقل کننده معنای کلام می باشد .

 

5-     میلاد دوباره : در ابتدا دکلمه ای را می شنویم و پس از آن خود قطعه شروع می شود اسلویی دیگر که به خصوص در اوج از سازهای گوناگونی در تنظیم استفاده شده است اوج کار جایی است  که خواننده با تمام توان می خواند ترسی از مردن ندارم .

 

6-     نگاهم کن : این قطعه هم کلیپ شده و همان کاری است که مهدی اسدی در آن بازی می کند . اورتور این قطعه طوری است که شنونده را جذب می کند . آهنگ آغاز خوبی دارد . کاری عاشقانه اما نه از جنسی که این روزها به وفور پخش می شود . تنظیم موفقی که در ذهن می ماند . گیتار سهم عمده ای در این تنظیم دارد . فراز و فرودهای صدای خواننده توانسته به خوبی القا کننده ترانه باشد . خواننده به صورت شمرده کلمات را ادا می کند تا معنی آن به خوبی منتقل شود .

 

7 – ترانه ساز : اسلویی دیگر که نسبت به قطعات دیگر این مجموعه لحن آرامتر و غمگین تری دارد . خانمی هم در این کار دکلمه می کند . خواننده هم به آرامی می خواند و صدایش از یک حدی مشخص بیشتر اوج نمی گیرد و با احساس خوبی این قطعه را به پایان می رساند .

 

8 – دریا رو ویلچر : این کار هم نسبت به کارهای دیگر گرچه اسلو است ولی ریتمیک تر می باشد . در ابتدای قطعه صداهایی شنیده می شود که می خواهد فضای جبهه و جنگ را به ذهن متبادر سازد .  ترانه این قطعه در مورد جانبازان است . ملودی بر تنظیم برتری دارد . گروه کر مردان در میانه های کار به همخوانی می پردازند که جنبه حماسی به کار می دهد .

 

در آلبوم سکوت دریا از حرفه ای ترین عوامل استفاده شده است و البته از چهره های مختلفی سود برده شده تا تنوع لازم در کار ایجاد شود . گرچه کارها همه قطعات سنگین و اسلو هستند ولی شبیه هم نشده اند . فضای کار ارکسترال است و از سازهای زنده به خوبی بهره برده شده است . در حالیه این روزها خیلی از خوانندگان برای صرفه جویی در هزینه از این کار دوری می کنند .

صدای خواننده تقلیدی نیست ، از پختگی لازم برخوردار است و مشخص است که کار کرده و آموزش لازم را دیده است . غمی در صدای خواننده است که ترانه را شنیدنی می کند . با احساس و از تمام وجود می خواند و از همه ظرفیتهای صدای خود استفاده می کند . این نکته هم قابل ذکر است که این قطعات بین 20 تا 25 سالگی توسط میلاد رحیمی خوانده شده است . شاید کسانی که کلیپهای میلاد رحیمی را دیده باشند باور نکنند که وی تنها 26 سال سن دارد و سن وی را 15 – 20 سال بیشتر حدس بزنند ولی این خواننده جوان در این سن ودراین آلبوم با قدرت و تفکرلازم ظاهر شده و مانند یک خواننده با تجربه به خوانندگی پرداخته است که این مورد در کلیپ های متفاوت وی هم مشخص است .

آن هم در روزهایی که انبوه خواننده های ضعیف و تقلیدی با بدترین نوع کار بازار را تصرف کرده اند .

آهنگهای این آلبوم هم  مشخص است که برای صدای خواننده ساخته شده اند و در ذهن مخاطب رسوخ می کنند . از ملودیهای سنگین استفاده شده که کلیت مجموعه حفظ شود .

از لحاظ تنظیم نیز این آلبوم از بهترین نمونه هایی است که ما شنیده ایم . تنظیم های ارکسترال و در برخی جاها پرحجم و استفاده موثر از سازهای مختلف که به خوبی ملودیها را رنگ آمیزی کرده اند .

گرچه 8 قطعه آلبوم اسلو هستند ولی شنونده را خسته نمی کنند و هر کاری جای خود را دارد . آلبوم هماهنگ و یکدستی است که این همخوانی در تمامی اجزای آن وجود دارد .

چرا باید چنین آلبومی به صورت رسمی منتشر نشود و در مقابل شرکتهای موسیقی برای خوانندگان تقلیدی و ضعیف و بی سواد در عرصه موسیقی سر و دست بشکنند ؟

میلاد رحیمی که از شاگردان بابک بیات بوده و در ابتدا قرار براین بوده که آلبومی از ساخته های بیات با صدای وی جمع آوری شود که به دلیل بیماری و مرگ بیات به سرانجام نرسید ، پس از این آلبوم مجموعه دیگری را جمع آوری کرده است که امیدواریم به زودی شاهد انتشار رسمی آن باشیم .

این خواننده پارسال در تله فیلمی که از شبکه 2 پخش شد خواننده تیتراز آن به نام قبل از غروب بود که کار  موسیقی آن بر عهده ستار اورکی بود و بابک صحرایی ترانه آن را نوشته بود .

به تازگی هم کلیپ سایه میشم با ترانه تاثیر گذار جبار کاکایی و ملودی میلاد رحیمی و تنظیم علی موثقی از یکی از شبکه های ماهواره ای پخش می شود که مضمون کار در مورد جانبازانی است که فراموش شده اند . علاوه براین کار در آلبوم جدید وی با نام سالهای خیالی یکی دیگر از کارهای بابک بیات قرار گرفته است .

مطمئنا اگر این آلبوم در آرشیو صدا و سیما قرار داشت هرروز چند کار آن به دفعات از شبکه های مختلف پخش می شد .

آلبوم سکوت دریا که یکی از بهترین آلبومهای پاپی می باشد که تا به امروز تولید شده است ، حیف است که بخواهد به این صورت مسکوت بماند و باید در آینده به صورت رسمی منتشر شود تا به حق خود برسد .

 

متن زیر بنا به درخواست من برای این وبلاگ توسط میلاد رحیمی خواننده آلبوم سکوت دریا ارسال شده است .

هوالحق

تاریخ : 2/6/1388                                                                                                                                                        

                                                                                                                                 

 

با عرض  سلام خدمت شما دوست گرامی :

 

از من خواسته بودید در مورد آلبوم ( سکوت دریا ) برای شما مطالبی را بنویسم .

 

 با افتخاراین کار را انجام می دهم .

 

آلبوم سکوت دریا از سال 1383 تا 1387 مراحل تولید و تهیه اش به طول انجامید . در این رابطه بسیاری از همکاران قبول زحمت فرمودند و در این پروژه با بنده همکاری نمودند  که در اینجا نام این هنرمندان را برای شما می نویسم .

 

1- جناب ( استاد بابک بیات ) که به عنوان معلم و مراد بنده در همه ی  آثار سایه اشان بر سر بنده بوده و بخصوص در آهنگ خود ایشان با نام ( وقتی سکوت می کنی ) که  به عنوان سازنده آهنگ و تنظیم کننده ی آن حضور داشتند و ترانه سرایی این قطعه را جناب  آقای ( بابک صحرایی ) عهده دار بودند.

 

2- جناب استاد ( تورج شعبانخانی ) اظهار لطف نمودند و در قطعه ای با نام ( تنهام نذار ) با من هم قدم شدند . تنظیم این قطعه هم توسط جناب آقای (علی موثقی) انجام گردید همینطور ترانه سرایی این قطعه را نیز آقای( بابک صحرایی) بر عهده داشتند .   

 

3- جناب آقای ( امیر بکان ) نیز مسئولیت ساخت آهنگ و تنظیم  ( جاده آخر نداره – زندگی ) را بر عهده داشتند و ترانه سرای این قطعه نیز جناب آقای( عبدالجبار کاکایی ) بودند.

 

4- جناب آقای دکتر( محمد رضا چراغلی ) نیز قبول زحمت نموده و ساخت آهنگ و تنظیم فطعه ی ( درد مشترک ) را بر عهده داشتند و همینطور جناب آقای( اهورا ایمان ) ساخت ترانه را برعهده دار بودند .

 

 

5- جناب آقای ( پویا نیک پور ) مسئول ساخت آهنگ و تنظیم  قطعه ی ( میلاد دوباره ) شدند و قبول زحمت  فرمودند همینطور آقای( بابک  صحرایی) در قسمت ترانه ما را یاری نمودند .

 

6- آهنگ ( نگاهم کن ) از ساخته های بنده ( میلاد رحیمی ) است که تنظیم کننده ی این قطعه جناب ( پویا نیک پور ) و ترانه سرای این قطعه جناب آقای ( یغما گلرویی ) است  .

 

7- آهنگ ( ترانه ساز ) هم از ساخته های اینجانب ( میلاد رحیمی ) و تنظیم توسط آقای ( علی موثقی ) و ترانه سرایی آقای( یغما گلرویی) است.

 

8-  آهنگ ( دریا رو ویلچر ) نیز همچنین از ساخته های خودم ( میلاد رحیمی ) و تنظیم آقای ( علی موثقی ) و ترانه سرایی آقای( یغما گلرویی) است .

 

ضبط موسیقی - کلام - میکس تمامی قطعات در( استودیوی پاپ) توسط آقایان استاد ناصر فرهودیاستاد رحیم ناحیحمید رضا آدابکامبیز مقدم و میلاد فرهودی انجام گرفته است .

 

این بود چکیده ای از اطلاعات آلبوم( سکو ت دریا) که البته بدون ذکر نام نوازنگان محترم و عزیز است که به حق نقش اساسی در این آلبوم ایفا نمودند

 

وبا تمامی این زحمات و ضبط آثار به صورت 90% آکوستیک نتوانست در ویترین محصولات فرهنگی ایران قرار گیرد که جای بسی تفکر است .

 

  (با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون برای شما )

 

 ---میلاد رحیمی---

---------------------------------------------------------------------------------------------

جدیئترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

گلچین 1 ( ده ترانه با صدای ده خواننده که پیش از این آلبومهای آنها از طریق شرکت پیام اسلام منتشر شده بود ) --- باید برم ( مهدی کاشیان )

---------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان عزیز ، جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ  مجاز سی سال اخیر ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

 

 

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٩
comment نظرات () لینک