رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ نقدی بر آلبوم عموزنجیرباف با صدای روزبه نعمت اللهی

نقدی بر آلبوم عمو زنجیر باف با صدای روزبه نعمت اللهی

 

 

پس از آلبومهای سرزمین مادری و هفته عاشقی ، عموزنجیرباف سومین مجموعه ای است که با صدای روزبه نعمت اللهی منتشر می شود .

 روزبه توانسته با تلفیق سبکهای چند خواننده موفق کارهای خود را به سرانجام برساند . کسانی که برای اولین بار صدا و کارهای وی را می شنوند شاید ذهن آنها به چند خواننده دیگر نزدیک شود ولی قطعا نمی توان روی یک خواننده متمرکز شد . این خواننده جوان توانسته از کارهای خواننده هایی چون فرهاد ، فریدون فروغی و فرامرز اصلانی از نسل قبل و ناصر عبداللهی ، علیرضا عصار و فرمان فتحعلیان از نسل اول پاپ پس از انقلاب الهام بگیرد و کارهای خود را به صورت مستقل انجام دهد . وقتی آلبوم وی را می شنوی ردپای خوانندگان ذکر شده تا اندازه ای نمایان می شود ولی نمی توان کار وی را تقلید صرف دانست ، شبیه خوانندگان مقلدی که به بدترین شکل ممکن خود و کار خود را تا حد یک مقلد پایین آورده اند و از این کار مضحک دست بر نمی دارند که البته این موضوع تکراری مجال و مطلب دیگری را جهت بررسی می طلبد .

این آلبوم شامل 12 قطعه می باشد . تمام ملودیها به جز قطعه گل یاس که ساخته بهروز نعمت اللهی است ، کار خود روزبه می باشد . اشعار و ترانه ها سروده مولانا ، سنایی ، امیر خسرو دهلوی و سعدی و همچنین احمد و مسرور نعمت اللهی ، افشین میرمعزی و شایا گراوند است .

تنظیم کننده بیشترقطعات آلبوم پیام قربانی است و تنظیم اگه نباشی کار داریوش صالح پور می باشد و امید رهبران هم در تنظیم مشرقی عاشق همکاری کرده است .

10 ساز زنده در این مجموعه قرار دارد و نزدیک به 20 نوازنده به نوازندگی سازها پرداخته اند .

خواننده بیشتر در گام بالا می خواند و مشخص است که جای صدای خود را پیدا کرده ، گرچه صدا چندان تکنیکی نیست ولی خواننده از تمام توان خود استفاده می کند . صدا تا اندازه ای پرحجم است گرچه وسعت چندانی ندارد . در اغلب موارد هم وقتی گامهای بالا خوانده می شود صدا به نوعی می شکند که به مشخصه صدایی روزبه هم تبدیل شده است .

اما نگاهی به قطعات آلبوم :

سلام علیک : برای آغاز آلبوم آهنگ مناسبی است . ملودی خوبی بر روی کار سوار شده و تنظیم هم قابل قبول است .

نفس کشیدن سخته : قطعه ابتدا با صدای پیانو شروع می شود و ریتمی اسلو دارد اما در ادامه تبدیل به شش و هشت سنگین می شود .

هجرانی : یکی از کارهای معروف روزبه که مدتهاست از رادیو پخش می شود . اورتور جالبی دارد که با تنظیمی شبیه کارهای بندری – بستکی ادامه پیدا می کند . هم روزبه خوب خوانده و هم ملودی خوبی برای این قطعه ساخته . این نوع کارها به راحتی در ذهن مخاطب می ماند .

بی ستاره : یکی از کارهای اسلوی آلبوم است .

بندگی : یکی دیگر از قطعاتی که از اشعار شعرای قدیم بهرمند است و تنظیم کننده بازهم تصمیم گرفته تنظیمی بندری برای این کار انجام دهد .

اگه نباشی : یکی از قطعات اسلوی این آلبوم که تنظیم خوبی دارد . تک نوازی گیتار الکتریک و گیتارآکوستیک به زیبایی کار افزوده .

مشرقی عاشق : روزبه درهر آلبوم یک کار برای ایران دارد . قطعه با نوای حماسی آغاز می شود اما در ادامه این روند ادامه پیدا نمی کند . در کل این قطعه به زیبایی آهنگ معروف ایران وطن من در آلبوم گذشته وی نیست .

چشم به راه : کاری اسلو ست که شبیه کارهای عبداللهی شده . این مورد در خوانندگی و تنظیم قطعه هم مشهود است .

کاروان زندگی : گرچه ملودی با قطعه هماهنگ است ولی تنظیم بسیار یکنواخت و خسته کننده به این کار لطمه زده است . در واقع خواننده برای خود می خواند و موسیقی هم راه خود را می رود . بر روی این موسیقی می توان کارهای دیگر را هم خواند . از یک تنظیم کننده حرفه ای انتظار بیش از این می رود . این تنظیم شاد ، شنونده حرفه ای را غمگین می کند .

گل یاس : بهروز برادر خواننده در این قطعه حضور دارد . یک کار اسپنیش که ملودی خوبی دارد اگر کاور نباشد .

عموزنجیرباف : بهترین قطعه آلبوم همین کار است . گرچه سعی شده ارکسترال تنظیم شود ولی با ایده ال فاصله دارد . به نظر نگارنده اگر تنظیم کننده توانمندی چون فردین خلعت بری با توجه به تخصصش در این گونه تنظیم ها این کار را انجام می داد اثر گذاری این ترانه چندین برابر بیشتر می شد . استفاده ملوس تر از سازهای زهی ، بادی و پوستی در این گونه تنظیم ها که خلعت بری استادانه انجام می دهد می توانست کار را ماندگار کند . این اثر مقداری شباهت به داش آکل با صدای خشایار اعتمادی دارد . ترانه این قطعه کار موفقی است برعکس دیگر ترانه های این آلبوم و نه اشعار ، که چندان کارهای خوبی انتخاب نشده اند . روزبه باید در انتخاب ترانه ها وسواس بیشتری به خرج دهد . البته باز کلام این آلبوم نسبت به کارهایی که این روزها منتشر می شوند در سطح بالاتری است ولی جای خالی ترانه های قوی در این مجموعه احساس می شود .  

ریمیکس دریا : دریا در آلبوم قبلی وی قرار داشت که این بار به صورت هاوس تنظیم شده و ریمیکسی از آن ارائه شده .

این آلبوم به واقع یک کار کاملا خانوادگی است . حضور پدر ، مادر ، پدربزرگ و برادر روزبه در این آلبوم چشمگیر بوده است و موید این نکته است که دارای خانواده ای کاملا هنری است . پدر وی سالها پیش در تلویزیون برنامه های ادبی و فرهنگی اجرا می کرد که صدای گیرایی داشت و می شد از دکلمه وی استفاده کرد .

در کل آلبوم عموزنجیرباف بهترین آلبوم امسال تا به امروز است اما ضعف هایی در تنظیم و ترانه  هم دارد که خواننده باید در آثار بعدی خود به رفع آنها بپردازد تا بتواند جایگاه مناسبی در موسیقی پاپ ایران تصاحب کند . این آلبوم یک کار جدی پاپ است و حضور آن در روزهایی که کارهای شش و هشتی سبک پاپ – رپ و ترنسهای ضعیف ، بازار را قرق کرده غنیمت است .

آلبوم بعدی وی مشخص خواهد کرد که آیا روزبه در دایره تکرار خواهد ماند یا با استفاده از راههای تازه و تغییرهایی در تیم خود به موفقیت بیشتری نایل خواهد شد .

 

 

 

جدید ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

نامه ای برای پدر : مسعود برومند --- مشکوک : کیوان تافته --- آروم آروم : حمید یعقوبی

 

بی بهونه : محسن کنور تبریزی

 

 

دوستان گرامی : جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ مجاز 30 سال اخیر به وبلاگ دیگر من به نشانی www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٥/۳
comment نظرات () لینک