رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ درگذشت عبدی یمینی ، آهنگساز و تنظیم کننده معروف در سانحه سقوط هواپیما

درگذشت عبدی یمینی ، آهنگساز و تنظیم کننده معروف در سانحه سقوط هواپیما

 

 

در پی سقوط هواپیمای مسیر تهران – ایروان جمعی از هموطنانمان جان خود را از دست دادند . اما نکته حائز اهمیت در این سانحه حضور مسافرانی در این هواپیما جهت شرکت در کنسرتهایی که در روزهای آتی در ارمنستان برگزار می شد ، مربوط می گردید . به طور مثال 15 نفر از خانواده یکی از کنسرت گذاران ایرانی ارمنستان در این پرواز ناتمام حضور داشتند .

اما عبدی یمینی یکی از بهترین و باسواد ترین موزسین های کشورمان هم جزو مسافرین این هواپیما بود که به دعوت ابی قصد شرکت در کنسرت این خواننده را داشت . در اینجا به طور مختصر به سابقه کاری این هنرمند پیشکسوت اشاره می کنم .

عبدی یمینی در سال 1332 در تهران متولد شد .  یکی از نوازندگان شبه کنسرت فریدون فروغی در سال 58 بود که این کار در استدیو ضبط می شد . وی پس از آن برای ادامه تحصیل به انگلستان مهاجرت کرد و توانست با اخذ مدرک فوق لیسانس موسیقی در سال 1362 فارغ التحصیل شود . یمینی بعد از آن همکاری خود را به عنوان نوازنده و رهبر ارکستر با خوانندگان پاپ ایرانی  از جمله ابی آغاز کرد . عبدی یمینی بلا فاصله باب همکاری را در مقام آهنگساز و به خصوص تنظیم کننده با خوانندگان ایرانی شروع کرد و توانست با تنظیم های به روز نام خود را به عنوان یک چهره مطرح نماید .

اوج فعالیتهای وی از میانه دهه 60 تا اواخر دهه هفتاد خورشیدی بود . در این مدت با خوانندگانی چون : داریوش – ابی – هاتف – لیلا فروهر – معین – منصور – عارف – نوش آفرین – فرزین – شهیار قنبری – ناهید – شهرام شب پره – امید و ...  به عنوان آهنگساز و تنظیم کننده به همکاری پرداخت . از بهترین کارهای وی کل آلبوم امان از با صدای داریوش اقبالی می باشد . به بچه هامون چی بگیم ( داریوش ) ، میلاد ( معین ) و سفیر ( هاتف ) از کارهای درخشان دیگر وی محسوب می شوند .

همچنین تنظیم چهار آلبوم بی کلام با نام آن روزها به نوازندگی ویلن فرید فرجاد را برعهده داشت .

 یمینی از حدود سال 77 به ایران برگشت و با چند خواننده داخل کشور نیز به همکاری پرداخت . اولین کار وی در ایران آهنگسازی و تنظیم 4 قطعه در آلبوم پل به خوانندگی محمد خاکپور در سال 78 می باشد . وی پس از آن در حدود سال 80 دو کار را برای احمد کربلایی آهنگسازی و تنظیم کرد که جزو تولیدات مرکز موسیقی صدا و سیما بود که کارهای موفقی بودند و بسیار هم از این رسانه پخش شده اند . آخرین کاری که از وی منتشر شده تنظیم آهنگ خسته با صدای محسن آصف بود که حدود 4 سال پیش به بازار آمد .

کارهای منتشرنشده زیادی هم از این تنظیم کننده برجسته باقی مانده که می توان به آلبوم عزیزقصه با صدای عارف اشاره کرد که وی چند کار در این مجموعه دارد و یا آلبومی با صدای داریوش در فضای عرفانی با اشعار حافظ که تمام بار موسیقی آن برعهده یمینی بوده است و کارهایی دیگر که امیدوارم بزودی منتشر شوند .

عبدی یمینی پس از بازگشت به ایران بسیار کم کار بود و با خوانندگان معدودی به همکاری پرداخت . معلوم نشد که خود وی راغب به همکاری نبود و یا خوانندگان به این درک نرسیده اند که از وجود یک تنظیم کننده مطرح استفاده کنند . حتی طی این سالها هیچ نشریه ای هم به سراغ وی نرفت و ما شاهد مصاحبه ای با این هنرمند نبودیم . به هر حال این سوال طی یک دهه اخیر برای خود من مطرح بود که چرا وی این قدر کم کار است .

به هر روی ، با درگذشت تاسف برانگیز عبدی یمینی جامعه موسیقی پاپ یکی از بهترین آهنگسازها و تنظیم کننده های خود را به آسانی از دست داد .

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢٧
تگ ها: عبدی یمینی
comment نظرات () لینک